İZEF Halk Oyunları Kurs Çalışmaları Başladı

İzmir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi spor salonunda yapılan çalışmalar, Bar Hocası Serkan DAYAÜÇ eşliğinde yöresel ezgiler ve Erzurum’a ait folklorik hareketler ile başladı.

İzmir Erzurum Folklor Spor Kulübünün, folklor geleneğini nesilden nesile aktaracak Yöresel Halk Oyunları Kurs çalışmaları başladı. 14 yaş üstü kişilerden oluşan Erkek Bar Ekibi, folklorik figürler ile tanıştı.

AİHL Spor Salonunda yapılan çalışmalar, yöresel ezgiler eşliğinde Erzurum’a ait Baş Bar oyunu ile başladı. Başbar Mertliğin, yiğitliğin ve kahramanlığın bir sahne gösterisidir. Dadaşın ağır başlılığını, cesaret ve kararlılığını ifade eder. Düşman üstüne mert bir şekilde giderken ölmekten korkmamayı düşmanı korkusuzca yenmeyi anlatır. Açık bar dizilişi ile oynanan başbarda bütün figürler ayaklara ve ayak uçlarına verilmiştir. Vücudun üst kısmı hareketsizdir.

Yine kentimizin önemli değerlerine sahip olan Kadın Barlarına yönelik Çalışmalar da Her Hafta Perşembe ve Pazar günleri olmak üzere AİHL Spor Salonunda kursiyerlerimizle faaliyet göstermektedir. Türkiye genelinde büyük başarılar elde eden Kadın Bar ekibimiz, kadrosunu daha da genişleterek öncü bir ekip olma yolunda emin adımlarla devam etmektedir.

Kentin kültürel potansiyelini ortaya çıkarmak ve sahip olduğu kültürel mirası yaşatmak için farklı alanlardaki çalışmalar ile çocukları ve gençleri bir araya getirmek istediklerini belirten İZEF Başkanı Serkan DAYAÜÇ, “Çocuklarımız yaşadıkları kentin kültürünü yakından tanısınlar, içine dâhil olsunlar, sevsinler ve geliştirsinler. Bunu sağlarken de çocuklarımızı sanat ile buluşturmak ve sosyalleşmelerine katkı sağlamak istiyoruz. Halk oyunları topluluğumuz çalışmalarına yeni başladı. Çok hevesliler. Çalışmaları ilerledikçe ekibimizi birçok yerde gururla izleyeceğiz. Ben de en az aileleri kadar merakla bekliyorum.” dedi.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Zaten bir hesabım var

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ