29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı.

Erzurum’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında tören düzenlendi.
29
  Valilik Makamında Vali Çiftçi’nin tebrikleri kabul etmesiyle başlayan program, Hastaneler Caddesi’nde düzenlenen coşkulu kutlama töreniyle devam etti.
  Tören, Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, 9’uncu Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in vatandaşları selamlamasıyla başladı.
  Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100. Yıl kutlama mesajı okundu. Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibi ve 9’uncu Kolordu Komutanlığı Bando ekibi tarafından icra edilen “100. Yıl Marşı” dinletisi ile öğrenciler tarafından seslendirilen şiirler vatandaşlardan büyük beğeni gördü.
  Törende, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma  yapan Vali Mustafa Çiftçi: “Âleme adaletle hükmetmiş medeniyetimiz için 1071 yılı; bir dönüm noktası olmakla birlikte bu topraklardaki varlığımızın, siyasi hükümranlığımızın miladı sayılmaktadır. 1071 Malazgirt Zaferi’nin neticesi olarak, Müslüman Türk ordumuz Üsküdar’dan Ayasofya’nın kubbesini ilk kez görmesinin ardından bu bakış, dünyayı derinden sarsacak bir gerçeklik olarak tarih sayfalarında yerini almıştır. Türkler için fetih rüyası o andan itibaren başlamış, 1453’te çağ kapatıp çağ açan, köhne ve karanlık bir devri medeniyet ışığıyla buluşturan, o tarihten günümüze ve ebediyete kadar İstanbul’u Müslümanlıkla buluşturan alnı secdeli, dili dualı, yüreği imanlı Fatih’in ordusu buna muzaffer olmuştur.” diye konuştu.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Zaten bir hesabım var

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ